UŻYWKI

 

 

Używki to substancje, wywołując na organizm konkretny wpływ (np.: papierosy, alkohol, narkotyki, kawa, kakao, itd.).

Ich lista jest bardzo długa, ponieważ używki to szerokie pojęcie. Warto jednak pamiętać, że niektóre z nich, przyjmowane w nadmiernych ilościach szkodzą nam, wpływając negatywnie na ludzki organizm. Poniżej opisujemy najbardziej powszechne używki i zagrożenia, które płyną z ich przyjmowania.

 

 

Papierosy (tytoń)

Statystyki mówią, że w Polsce jest aż 9 milionów palaczy. To czyni tytoń jedną z najpowszechniejszych używek.

Jest ona jednocześnie przyczyną wielu schorzeń, a nawet – pośrednio – śmierci. W tytoniu znajdują się substancje smoliste oraz nikotyna, które negatywnie wpływają na zdrowie palaczy. Osoby palące narażone są na zachorowanie z powodu nowotworów oraz chorób sercowo-naczyniowych.

 

Alkohol

To kolejna, równie popularna używka. Napój zawierający etanol. Przyjmowany w małych ilościach prowadzi do pobudzenia psycho-fizycznego, w dużych zaś do zamroczenia prowadzącego do zaburzeń ruchu, równowagi, emocji, w skrajnych przypadkach także mowy, pamięci, a nawet świadomości.

Regularne przyjmowanie alkoholu prowadzi do uzależnienia oraz trwałego uszkodzenia narządów, np.: wątroby. Osoby pijące nadmierne ilości alkoholu są narażone na wystąpienie chorób neurologicznychnowotworu i chorób sercowo-naczyniowych.

 

Narkotyki

To niektóre z substancji wpływające na ośrodkowy układ nerwowy, wywołujących konkretne reakcje organizmu. Używanie ich prowadzi do czasowej zmiany postrzegania, świadomości, zachowania.

Najpowszechniejszymi z nich są: marihuana, kokaina, heroina, amfetamina, popularne od niedawna „dopalacze”, oraz wiele innych. Substancje te są silnie uzależniające oraz mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie.

 

kampania Kampania “Zapobiegam.pl”
organizowana jest przez Fundację
Udaru Mózgu.
Fundacja Udaru Mózgu
ul. Milionowa 14, 93-113 Łódź

infolinia: 48 605 647 600
info@fum.info.pl
www.fum.info.pl
Copryight by Fundacja Udaru Mózgu | projekt: www.wpoldodziewiatej.pl
wpoldodziewiatej