BADAJ SIĘ

 

 

Jednym z kluczowych elementów profilaktyki zdrowotnej jest kontrola. Nie wszystkie schorzenia dają objawy w pierwszym stadium (kiedy najłatwiej je zahamować). Dlatego jako świadomi ludzie musimy zadbać o wykonywanie regularnych badań profilaktycznych.

Podstawowe czynniki ryzyka występowania chorób sercowo-naczyniowych to m.in.: otyłość, nadciśnienie, cukrzyca, hipercholesterolemia, stres, brak ruchu, zaburzenia rytmu serca.

Wszystkie z wymienionych czynników możemy kontrolować, mając tym samym większy wpływ na nasze zdrowie. Pamiętaj o tym i kontroluj regularnie stan swojego organizmu.

 

 

KONTROLUJ 

SAMODZIELNIE

 

Wagę (BMI)

BMI to wskaźnik masy ciała – współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach. Wynik tego prostego testu nie jest jednoznaczny i wiążący, może jednak dać ogólną informację czy nasza waga nie wybiega poza normy.

Poziom stresu

Szczególnie w sytuacjach trudności w pracy czy życiu prywatnym, obserwuj czy nie reagujesz na sytuację nadmiernymi emocjami. Jeśli zaobserwujesz kłopoty lub/i nadmiar stresu postaraj się zareagować na nie lub (najlepiej) skonsultować sprawę ze specjalistą.

Jakość snu

Pamiętaj, że organizm wymaga wystarczającej ilości snu na dobę – 6-8 godzin. Jego brak prowadzi do przemęczenia oraz przeciążenia.
Reaguj jeśli jakość twojego snu uległa zmianie: jeśli budzisz się wielokrotnie lub nie możesz zasnąć. W takich przypadkach skonsultuj się z lekarzem.

Ciśnienie krwi

Ciśnienie zdrowego dorosłego człowieka powinno wynosić 120/80. Odstępstwa od tej normy należy skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu. Bardzo ważne jest, by kontrolować jego wartość, ponieważ nadciśnienie nie boli i często nie daje żadnych objawów. Ma natomiast ogromny wpływ na organizm. Grozi trwałym uszkodzeniem nerek oraz wystąpieniem chorób sercowo-naczyniowych, niekiedy prowadzi do śmierci.

 

 

PAMIĘTAJ!

 

Poproś lekarza pierwszego kontaktu o badania (przynajmniej raz do roku):

  • Poziomu cukru we krwi
  • Poziomu cholesterolu we krwi
  • Rytmu serca

Wszystkie uzyskane wyniki (także własne obserwacje) omów ze swoim lekarzem i spytaj go o program profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych.

 

[?] co nowego?
Program Profilaktyka 40 PLUS
W ramach świadczeń NFZ osoby, które skończyły 40 rok życia mogą wykonać za darmo badania profilaktyczne. Poniższy artykuł wyjaśni, jakie badania wchodzą w skład programu, a także czego możemy się z nich dowiedzieć o naszym zdrowiu.
czytaj więcej
kampania Kampania “Zapobiegam.pl”
organizowana jest przez Fundację
Udaru Mózgu.
Fundacja Udaru Mózgu
ul. Milionowa 14, 93-113 Łódź

infolinia: 48 605 647 600
info@fum.info.pl
www.fum.info.pl
Copryight by Fundacja Udaru Mózgu | projekt: www.wpoldodziewiatej.pl
wpoldodziewiatej