Choroby sercowo-naczyniowe (czyli choroby układu krążenia) , są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce.
GUS podaje, że odpowiadają za 46 proc. wszystkich zgonów, ale jeszcze w latach 90. było to ponad 50 proc. Pod tym względem jesteśmy na zbliżonym poziomie do innych krajów europejskich. W naszym kraju problemem jest jednak wysoka zachorowalność – o 50 proc. większa niż na Zachodzie.
[2] getimagesize(https://zapobiegam.pl/img/tlo_139_o8hcyenam5een0d5nea9nbzfmdkcybfay8qcyela.png): failed to open stream: Connection refused
Fatal error on line 84 in file /home/wpoldodz/domains/zapobiegam.pl/public_html/web/mods/21/web_21.php
[2] Division by zero
Fatal error on line 91 in file /home/wpoldodz/domains/zapobiegam.pl/public_html/web/mods/21/web_21.php
Choroby serca i naczyń powstają w wyniku działania tak zwanych czynników ryzyka. Szczególnie narażone na rozwój chorób układu krążenia są osoby, u których występuje jednocześnie kilka takich czynników.
Miażdżyca to choroba tętnic, prowadząca do zwężenia ich światła. Przyczyną zwężenia jest blaszka miażdżycowa zbudowana głównie z cholesterolu, która wyrasta ze ściany tętnicy, doprowadzając do zmniejszenia przepływu krwi (niedokrwienia), skutkującego niedotlenieniem narządów.
to podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi powyżej granic normy. Jego objawy to: częste bóle głowy – zwłaszcza po przebudzeniu, mroczki przed oczami, bezsenność, wybuchowość, kołatanie serca, potliwość, szumy w uszach, duszności, zawroty głowy, ciągłe zmęczenie. Nadciśnienie tętnicze może także występować przez wiele lat nie dając żadnych. Szacuje się, że nadciśnienie tętnicze, wymagające interwencji, a przynajmniej konsultacji lekarskiej, może dotyczyć około 50% polskiego społeczeństwa.
to stan, w którym serce nie może przepompować wystarczającej ilości krwi, by zapewnić organizmowi odpowiednią ilość tlenu i składników odżywczych. Głównymi objawami niewydolności serca są duszność i zmęczenie, nietolerancja wysiłku fizycznego oraz obrzęki, będące następstwem zatrzymania wody w organizmie.