CO TO JEST ZAWAŁ SERCA


 

Im dłużej tętnica jest zamknięta, tym większy obszar mięśnia sercowego umiera, dlatego im wcześniej rozpocznie się leczenie mające na celu otwarcie tętnicy wieńcowej, tym większa szansa na uratowanie mięśnia sercowego. Stąd wzięło się używane często przez kardiologów określenie „czas to mięsień”.

W sytuacji, gdy któraś z tętnic wieńcowych zostanie zupełnie zamknięta, krew nie będzie docierać do odpowiedniej części mięśnia serca i po pewnym czasie (15 – 30 minut) jego komórki obumierają. Powstanie wtedy martwica mięśnia sercowego, czyli zawał serca. Jest to proces nieodwracalny. Z czasem miejsce komórek mięśnia serca (kardiomiocytów) zajmie tkanka łączna, która nie potrafi się sama kurczyć, a co najwyżej poddaje się biernie ruchowi. Utworzy się tzw. blizna pozawałowa. Ta część ściany serca zawsze już będzie kurczyć się gorzej i pracować mniej efektywnie, co będzie odczuwalne dla całego organizmu.


 

[2] getimagesize(https://zapobiegam.pl/img/tlo_138_maeby9m4ofqazcn2m5nfm9e2y6y1o5q4zaybm9g4.png): failed to open stream: Connection refused
Fatal error on line 84 in file /home/wpoldodz/domains/zapobiegam.pl/public_html/web/mods/21/web_21.php

[2] Division by zero
Fatal error on line 91 in file /home/wpoldodz/domains/zapobiegam.pl/public_html/web/mods/21/web_21.php

 

 

Najczęstsze objawy

zawału serca:

 

 
  • ból za mostkiem

  • ból w żuchwie, szyi, plecach, ręce lub barku

  • ból brzucha z towarzyszącymi nudnościami lub wymiotami (może być jedyną dolegliwością)

  • duszność

  • obfite zimne poty i zawroty głowy

  • lęk przed zbliżającą się śmiercią

  • zasłabnięcie, utrata przytomności.

 

 

Co robić w przypadku wystąpienia objawów?

Jeśli ból w klatce piersiowej utrzymuje się ponad 5 minut i nie ustępuje po odpoczynku lub zastosowaniu nitrogliceryny (dotyczy pacjentów, którym lekarz uprzednio zapisał ten lek), należy niezwłocznie zadzwonić pod numer telefonu ratunkowego 999 lub 112 i się położyć. Jeśli ktoś bliski jest w pobliżu, trzeba go poprosić o opiekę.


Chory powinien zadzwonić na pogotowie, nawet jeśli nie jest do końca pewny, czy objawy, które u niego występują, są objawami zawału serca


 

 




Jak powstaje

zawał serca?

Obejrzyj film z którego dowiesz się, jak dochodzi do zawału serca.

 

więcej na www.fum.info.pl/wyklady

 

 

Złota godzina

Niezwykle ważny jest czas, jaki upływa od wystąpienia bólu w klatce piersiowej do rozpoczęcia leczenia, ponieważ im wcześniej rozpocznie się leczenie zawału, tym więcej mięśnia sercowego można uratować. Najlepsze rokowanie dotyczy pacjentów, u których leczenie rozpoczęto w ciągu pierwszej godziny od wystąpienia objawów. Jest to tzw. złota godzina. Niestety, wiele osób opóźnia wdrożenie odpowiedniego leczenia takimi niepotrzebnymi czynnościami, jak leczenie się na własną rękę, dzwonienie do rodziny, znajomych czy lekarza rodzinnego.

 

 

 

Rocznie w Polsce na zawał serca umiera blisko 90 tysięcy osób!

 

[?] co nowego?
Niewydolne serce nie sługa!
Niewydolność serca (NS) jest to stan, kiedy praca serca jest niewystarczająca w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Dzieje się tak najczęściej w wyniku zmniejszonego rzutu, czyli ilości krwi, którą serce „wypycha” w czasie skurczu. W konsekwencji czego do poszczególnych narządów...
czytaj więcej
Nadciśnienie tętnicze dotyka już jednej trzeciej Polaków.
Jak podają najnowsze dane NFZ na nadciśnienie tętnicze cierpi prawie 10 mln dorosłych Polaków, co stanowi około 32% populacji dorosłej ludności w Polsce. Biorąc pod uwagę, że nie wszystkie osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze zostały zdiagnozowane, możemy przypuszczać, że...
czytaj więcej
zadbaj o serce
„Zadbaj o serce” czyli kampania na temat chorób kardiologicznych
10 września rusza 10. edycja kampanii prasowo-internetowej „Zadbaj o serce”. Jej organizatorem jest wydawnictwo Medical Media Solutions, a główny patronat objęło Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.
czytaj więcej
Kobieta w szpitalu
Choroby serca mają płeć
"Co druga kobieta umiera na serce” – czytamy w krótkim omówieniu problemu chorób układu krążenia u kobiet zamieszczonym na stronie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
czytaj więcej
Nadciśnienie tętnicze - oby nie było za późno
Jak się przewiduje do 2025 roku przeszło 1,5 biliona osób na świecie będzie miało nadciśnienie. To więcej niż aktualna populacja całej Europy oraz Stanów Zjednoczonych razem wziętych.
czytaj więcej
kampania Kampania “Zapobiegam.pl”
organizowana jest przez Fundację
Udaru Mózgu.
Fundacja Udaru Mózgu
ul. Milionowa 14, 93-113 Łódź

infolinia: 48 605 647 600
info@fum.info.pl
www.fum.info.pl
Copryight by Fundacja Udaru Mózgu | projekt: www.wpoldodziewiatej.pl
wpoldodziewiatej