Stres jest reakcją organizmu na sytuacje, które nas spotykają. Reakcja ta prowadzi do zachwiania równowagi fizycznej i psychicznej organizmu wywołując określone objawy.
Wszelkie sposoby radzenia sobie ze stresem, mają na celu przywrócenie równowagi. Długotrwały stres ma negatywy wpływ na funkcjonowanie organizmu i przyczynia się do powstawania i utrzymywanie się wielu chorób.
Definicja stresu nie jest jednoznaczna. Warto jednak pamiętać, że może działać na dwa sposoby. Zgodnie z nimi wyróżniamy:
Stres rodzi się w mózgu – w jądrze migdałowate. Organizm wydziela wtedy między innymi hormon zwany kortyzolem. W wyniku stresu organizm mobilizuje się (podwyższone ciśnienie, tętno, poziom cukru we krwi), dzięki czemu stara się zwalczyć go. Jednak na dłuższą metę taka mobilizacja szkodzi nam. Prowadząc do zmian w wielu obszarach ciała.
Każdy człowiek odczuwa stres na swój sposób, może on jednak objawiać się niektórymi z niżej wymienionych symptomów:
Długoterminowo stres wpływa zarówno na psychikę jak i ciało człowieka. Poniżej niektóre ze skutków długotrwałego stresu:
Walka ze stresem powinna przebiegać na różnych polach. Od świadomych postaw wobec różnych sytuacji życiowych, przez umiejętność rozładowywania emocji (choćby poprzez aktywność fizyczną), po fachową pomoc, jeśli jest potrzebna.
Podstawowe sposoby walki ze stresem