Używki to substancje, wywołując na organizm konkretny wpływ (np.: papierosy, alkohol, narkotyki, kawa, kakao, itd.).
Ich lista jest bardzo długa, ponieważ używki to szerokie pojęcie. Warto jednak pamiętać, że niektóre z nich, przyjmowane w nadmiernych ilościach szkodzą nam, wpływając negatywnie na ludzki organizm. Poniżej opisujemy najbardziej powszechne używki i zagrożenia, które płyną z ich przyjmowania.
Jest ona jednocześnie przyczyną wielu schorzeń, a nawet – pośrednio – śmierci. W tytoniu znajdują się substancje smoliste oraz nikotyna, które negatywnie wpływają na zdrowie palaczy. Osoby palące narażone są na zachorowanie z powodu nowotworów oraz chorób sercowo-naczyniowych.
To kolejna, równie popularna używka. Napój zawierający etanol. Przyjmowany w małych ilościach prowadzi do pobudzenia psycho-fizycznego, w dużych zaś do zamroczenia prowadzącego do zaburzeń ruchu, równowagi, emocji, w skrajnych przypadkach także mowy, pamięci, a nawet świadomości.
Regularne przyjmowanie alkoholu prowadzi do uzależnienia oraz trwałego uszkodzenia narządów, np.: wątroby. Osoby pijące nadmierne ilości alkoholu są narażone na wystąpienie chorób neurologicznych, nowotworu i chorób sercowo-naczyniowych.
To niektóre z substancji wpływające na ośrodkowy układ nerwowy, wywołujących konkretne reakcje organizmu. Używanie ich prowadzi do czasowej zmiany postrzegania, świadomości, zachowania.
Najpowszechniejszymi z nich są: marihuana, kokaina, heroina, amfetamina, popularne od niedawna „dopalacze”, oraz wiele innych. Substancje te są silnie uzależniające oraz mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie.