AKTUALNOŚCI

 Rób co chcesz, tylko nie pal

Chociaż z roku na rok spada liczba palących Polaków to i tak cały czas 9 milionów naszych rodaków pali codziennie. Co roku z powodu chorób odtytoniowych umiera 60 tys. osób. Dlaczego tak trudno zerwać nam z nałogiem, nawet jeśli mamy świadomość, że paląc trujemy siebie, swoich bliskich i puszczamy z dymem mnóstwo pieniędzy?

Dym tytoniowy zawiera 7 tysięcy szkodliwych substancji, z których ponad 70 to substancje rakotwórcze. Jak przekonuje wiele badań, palenie tytoniu powoduje choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia oraz choroby nowotworowe. Ministerstwo Zdrowia wskazuje na trzy grupy chorób występujące prawie wyłącznie u palaczy: rak płuca, przewlekła obturacyjna choroba płuc oraz zawał serca występujący przed 50. rokiem życia. Przedwczesne zgony mężczyzn w wieku 38-69 lat to w 38 proc. zgony związane z paleniem tytoniu, z których ponad połowę powoduje nowotwór powstały bezpośrednio wskutek palenia. Chodzi przede wszystkim o nowotwory płuc, które są w Polsce najczęstszą przyczyną zgonów spośród nowotworów złośliwych, zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet. Aż 94 proc. przypadków raka płuca u mężczyzn jest wynikiem palenia tytoniu; u kobiet odsetek ten wynosi 68 proc. Choć powszechnie łączy się palenie z chorobami płuc i układu krążenia to może ono powodować jeszcze jedno bardzo poważne zagrożenie. W Polsce na nowotwory głowy i szyi - związane z paleniem tytoniu - zapada 11 tysięcy osób rocznie. Większość pacjentów trafia do specjalistów dopiero w zaawansowanym stadium choroby.

Trując siebie trujemy innych

Osoby palące powinny pamiętać o tym, że nałóg zagraża też osobom z ich otoczenia. Bierne palenie związane z wdychaniem dymu papierosowego jest wyjątkowo niebezpieczne. Tzw. boczny strumień dymu papierosowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez palaczy. Szczególnie osoby palące przy dzieciach powinny być tego najbardziej świadome. Od 2009 roku obowiązuje w Polsce zakaz palenia w miejscach publicznych. Mimo tego, według raportu ”Postawy Polaków wobec palenia tytoniu – 2017” opublikowanym przez Głównego Inspektora Sanitarnego, miejscem gdzie jesteśmy najbardziej narażeni na bierne palenie, są przystanki autobusowe. 23% badanych deklaruje, że było narażonych na dym tytoniowy w tych właśnie miejscach.

Chrońmy młodych

91% palaczy wpada w nałóg przed ukończeniem 25 roku życia.

Młodzi ludzie sięgają po papierosy zwykle po to, aby zaimponować rówieśnikom. Uważają, że dzięki papierosowi są już dorośli. Liczą na akceptację otoczenia. W niektórych grupach młodych ludzi, w których palenie jest normą, osoba niepaląca narażona się na drwiny i wykluczenie z grupy. Często po papierosy sięgają dzieci, które nie odnajdują się w swojej rzeczywistości – niczym się nie wyróżniają, źle radzą sobie z niepowodzeniami w szkole i wśród rówieśników. Dla niektórych nastolatków Palenie funkcjonuje jako synonim nonkonformizmu, przekory, niezależności i samookreślenia się. Ogromny wpływ na wytworzenie takich postaw u młodych ludzi mają media. Mimo że w Polsce obowiązuje zakaz reklamowania i promowania wyrobów tytoniowych, to w wielu filmach i serialach bohaterowie, tak podziwiani przez młodych ludzi, palą bardzo często. Chyba już czas aby pojawił się globalny bohater filmowy bardzo negatywnie nastawiony do palenia.


Nikotyna, w przypadku młodych ludzi ma silniejszy wpływ na mózg i przez to szybciej niż u dorosłych prowadzi do uzależnienia. Jeśli ktoś zaczyna palić już w wieku czternastu lat, jego przewidywalna długość życia jest krótsza o nawet 20 lat, włączając do tego także wcześniejsze kłopoty zdrowotne. Rozpoczęcie palenia po osiemnastym roku życia, skraca ten czas o 10 lat.

 

Ile naprawdę kosztuje palenie?

Jeśli przyjąć, że wypalamy dziennie jedną paczkę średniej ceny papierosów, to miesięcznie z dymem puszczamy około 400 zł. W skali roku daje nam to 4800 zł. Jeśli palimy od 20 lat, przepaliliśmy średnio około 96.000 zł. To koszty samych papierosów. Gdy dorzucimy do tego koszty akcesoriów około tytoniowych (zapalniczek, zapałek, popielniczek, gum do żucia, odświeżaczy do ust, odświeżaczy powietrza) i przyjmiemy, że rocznie wydajemy na te akcesoria około 400 zł to do naszej 20 letniej analizy kosztów palenia możemy jeszcze dorzucić 8.000 zł. Po podliczeniu wychodzi że przez 20 lat regularnego palenia wydajemy na tę używkę przeszło 100.000 zł. Jak widać oprócz rujnowania swojego zdrowia rujnujemy również finanse.

E-papierosy: Brak danych

Od kilku lat coraz popularniejsze stają się e-papierosy. Ciągle brakuje rzetelnych naukowych badań na temat ich szkodliwości oraz skuteczności jako środka pomagającego rzucić palenie. Według raportu GIS 13% Polaków jest przekonanych, że e-papierosy mogą pomóc w zerwaniu z nałogiem. Badani deklarują także, że palą e-papierosy na przemian z tradycyjnymi papierosami lub w miejscach objętych zakazem palenia tytoniu.

Jak rzucić? Jak najszybciej!

Korzyści wynikające z zaniechania palenia widoczne stosunkowo szybko. W ciągu 20 minut zmniejsza się tętno i ciśnienie krwi; w ciągu 12 godzin stężenie tlenku węgla we krwi spada do normalnego poziomu; a w ciągu 2-12 tygodni poprawia się krążenie i praca płuc. Rok po zaprzestaniu palenia ryzyko choroby wieńcowej jest o połowę niższe niż u osób palących; a po 5-15 latach od zaniechania palenia ryzyko udaru mózgu zmniejsza się do poziomu występującego wśród osób niepalących.

Rzadko udaje się rzucić palenie za pierwszym podejściem. Średnio potrzebnych jest siedem-osiem prób, by pozbyć się nałogu. Nie należy zrażać się niepowodzeniami, tylko odpowiednio się do tej zmiany przygotować. Rzucenia palenia dla większości palaczy wiąże się z koniecznością zmierzenia się z problemem uzależnienia, dlatego może wymaga podjęcia specjalistycznego leczenia.


Po pomoc można zgłosić się do lekarza rodzinnego lub specjalistycznych poradni. Możliwość uzyskania nieodpłatnej pomocy osobom palącym lub poszukującym pomocy dla swoich bliskich oferuje również Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym działająca pod numerami: 801 108 108 i (22) 211 80 15. Można korzystać z niej od poniedziałku do piątku w godzinach: 11-19

 • Kto może zadzwonić: palacze, ich bliscy oraz wszyscy, którzy chcą porozmawiać o nałogu

 • Kiedy: od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19

 • Jak często: można dzwonić wiele razy lub umówić się na termin, w którym konsultant zadzwoni do ciebie

 • Jak długo: to ty określasz, jak długo będzie trwała rozmowa

 

Czego można się dowiedzieć

 • Jak rzucić palenie?

 • Jakie są psychologiczne i biologiczne mechanizmy uzależnienia od tytoniu?

 • Jak pracować nad motywacją?

 • Jakie są indywidualne korzyści wynikające z rzucania palenia?

 • Jak głębokie jest twoje uzależnienie?

 • Jak zaplanować proces zaprzestania palenia?

 • Jakie są metody zaprzestania palenia i która jest najlepsza dla ciebie?

 • Jak przebiega proces zaprzestania palenia?

 • Jak radzić sobie w trudnych chwilach?

 • Gdzie w twojej okolicy znajdziesz poradnie dla osób rzucających palenie?


 

Źródła www.gov.pl/web/zdrowie/, www.jakrzucicpalenie.pl


 

 kampania Kampania “Zapobiegam.pl”
organizowana jest przez Fundację
Udaru Mózgu.
Fundacja Udaru Mózgu
ul. Milionowa 14, 93-113 Łódź

infolinia: 48 605 647 600
info@fum.info.pl
www.fum.info.pl
Copryight by Fundacja Udaru Mózgu | projekt: www.wpoldodziewiatej.pl
wpoldodziewiatej