Tegoroczna kampania toczyć się będzie wokół tych obszarów codzienności, które mogą wspomóc zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym. Organizatorzy w ramach platformy zapobiegam.pl, spotu promocyjnego, wywiadów eksperckich na youtubie i platformach podcastowych oraz billboardów w przestrzeni miejskiej, poruszać będą kwestie zdrowej diety, ruchu i regularnych badań jako kluczowych dla zachowania zdrowia.
Sercem kampanii będzie zaś aplikacja mobilna, spinająca wątek świadomości i mobilizacji do wdrażania dobrych nawyków na co dzień. Ponadto FUM zaprosi Polaków do wypełnienia ankiety mającej na celu zbadanie świadomości tego jak duży wpływ mamy na nasze zdrowie i czy przekłada się to na codzienne decyzje.
W Polsce, choroby sercowo-naczyniowe stanowią istotny i wielowymiarowy problem: zdrowotny, społeczny i ekonomiczny. Są główną przyczyną przedwczesnej śmierci Polaków (poniżej 65 roku życia). Jak pokazują statystyki, choroby te powodują w naszym kraju 46% wszystkich zgonów. Każdego roku z ich powodu umiera średnio 175 tysięcy osób. Jest to znacznie więcej niż w krajach Europy Zachodniej.
„Czynniki podwyższonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych jasno wskazują na wpływ codziennych nawyków na zdrowie. Zbilansowana dieta i odpowiednia dawka ruchu w dużej mierze wpływają na walkę z otyłością, nadciśnieniem, podwyższonym poziomem cukru i cholesterolu we krwi. Zależy nam, by Polacy dostrzegli sprawczość jaką mają w kwestii dobrego zdrowia. Każde zakupy spożywcze, czy przemyślane plany na popołudnie mogą być zdrowym wyborem – opowiada koordynator kampanii, prezes FUM dr Włodzimierz Dłużyński - pomimo jasnego linku między trybem życia a zachorowaniami, liczba tych drugich wciąż rośnie. Dlatego w tegorocznej edycji kampanii zapobiegam.pl, postanowiliśmy zachęcać Polaków do mądrych i zdrowych wyborów na co dzień.”
Główne czynniki ryzyka wywołujące choroby sercowo-naczyniowe to: palenie tytoniu, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, wysokie stężenie cholesterolu we krwi. To czynniki będące bezpośrednio związane z indywidualnym stylem życia, zwyczajami żywieniowymi oraz poziomem aktywności fizycznej. Do pozostałych czynników zalicza się: nadwagę, cukrzycę, nadmierne spożycie alkoholu oraz stres. WHO szacuje, że obniżenie ciśnienia tętniczego, otyłości, stężenia cholesterolu oraz palenia tytoniu może o ponad połowę zmniejszyć zapadalność na choroby układu krążenia.
„Dane są w kwestii chorób sercowo-naczyniowych jednoznaczne. Według badania NATPOL na nadciśnienie tętnicze, które jest główną przyczyną występowania chorób sercowo-naczyniowych, aktualnie choruje ok. 32% dorosłych Polaków (10,5 mln chorych, w tym 9,5 mln w wieku 18-79 lat i prawie 1 mln u osób powyżej 80 lat). - ostrzega dr Dłużyński - Aż 3 mln Polaków nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma nadciśnienie. Te 3 miliony naszych rodaków to osoby, u których ryzyko wystąpienia udaru i zawału może być bardzo duże, w związku z tym że nie leczą swojego nadciśnienia. W tym przypadku diagnoza, odpowiednie leczenie i zmiana codziennych nawyków mogą bardzo wiele zmienić.”
W tym roku kampania poszerza narzędzia o aplikację zapobiegam.pl na urządzenia mobilne. Aplikację można bezpłatnie pobrać ze sklepu Play. Użytkownicy znajdą w niej trzy sekcje: profil użytkownika, codzienne wyzwania zdrowotne oraz bazę wiedzy. W ramach uzupełniania profilu użytkownik proszony jest o wykonanie testu ryzyka, który określa na ile nasilone jest u niego ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Sekcja wyzwań wyświetla regularne zadania z zakresu zdrowej diety, ruchu czy redukcji stresu, zachęcając użytkownika do ich wykonania.
Jednym z najchętniej używanych wyzwań są te, wykorzystujące obsługiwany przez aplikację krokomierz. Zaletą aplikacji jest zbieranie i porządkowanie osiągnięć użytkownika, dzięki czemu każdy zapobiegalski może regularnie kontrolować swoje zdrowe wybory.
FUM zaprasza także do udziału w krótkiej ankiecie na temat świadomości zdrowotnej. Raporty medyczne alarmują, że choroby sercowo-naczyniowe to problem cywilizacyjny na całym świecie. Jednocześnie aż 80% czynników ryzyka ich wystąpienia można ograniczyć. Zdaje się więc, że świadome dbanie o zdrowie może wiele zmienić. Z tego względu twórcy kampanii zapobiegam.pl szykując kolejną odsłonę profilaktycznej kampanii zapobiegam.pl, chcą tę świadomość zbadać i dowiedzieć się jak przekłada się ona na codzienne decyzje respondentów.
Organizatorzy zapraszają zainteresowanych do poszerzania świadomości zdrowotnej na swoje kanały informacyjne: portal zapobiegam.pl, profile na facebooku oraz youtubie. Użytkownicy znajdą tam rzetelne artykuły informacyjne, rozmowy z ekspertami i praktykami zdrowych nawyków realizowane w ramach nowej formuły podcastowej #zdrovopogadane, a także materiały promocyjne kampanii.
W ramach internetowych działań FUM przygotowało spot “Twoje zdrowie zależy od codziennych wyborów”, który można obejrzeć na stronie kampanii, kanale youtube oraz profilu kampanii na portalu Facebook.
Na stronie kampanii zapobiegam.pl na chętnych czeka PLAN DLA ZDROWIA. To sposób, by mieć kontrolę nad czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, znać stan swojego organizmu oraz wprowadzić zdrowe nawyki na co dzień. Przygotowany przez FUM plan pomoże zadbać o zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną i redukcję stresu, które mogą znacząco poprawić stan naszego zdrowia. Ponadto FUM przypomina o regularnej kontroli poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Nie bez znaczenia pozostają także kontrola ciśnienia i tętna.
Przez cały listopad mieszkańcy Krakowa i Trójmiasta będą mogli spotkać materiały promocyjne w formie billboardów kampanii na ulicach swoich miast. Ponadto ich lokalne rozgłośnie Melo Radia emitować będą spot radiowy przybliżający tematykę profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych i zapraszające do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi na stronie zapobiegam.pl.
W tym roku w ramach kampanii zapobiegam.pl przekonujemy, że zdrowie każdego z nas zależy od codziennych wyborów. Zmiana nawyków zdrowotnych to małe kroki: planowanie codziennych zakupów, wybór drogi do pracy czy sposobu na aktywne spędzenie wieczoru. - przekonuje prezes FUM dr Włodzimierz Dłużyński - Na to może pozwolić sobie każdy z nas, a efekty odczujemy w przyszłości. O tym wszystkim przekonujemy w materiałach na stronie kampanii, facebooku, w spocie promocyjnym i rozmowach w ramach podcastu " zdrovopogadane", który dostępny jest na platfomach youtube, spotify czy google podcast.
Do udaru dochodzi, kiedy naczynia krwionośne doprowadzające tlen i substancje odżywcze do mózgu zostają zablokowane przez skrzep krwi lub następuje ich uszkodzenie, co prowadzi do odcięcia części mózgu od dopływu tlenu i jego obumierania. Udar mózgu, którego przyczyną jest zamknięcie naczynia krwionośnego, to udar niedokrwienny, który stanowi zdecydowaną większość (ok. 80%) udarów.
Zawał serca następuję w momencie zamknięcia naczynia krwionośnego w sercu co powoduje przerwanie dopływu krwi do serca. Powoduje to martwicę fragmentu serca, do którego nie dociera krew. Do zawału może dojść niespodziewanie. nawet u osób u których nie było wcześniej żadnych niepokojących objawów, ponieważ prowadzą do niego procesy trwające nawet kilka lat.
W przypadku wystąpienia choroby niezwykle ważna jest szybka reakcja i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia. Ryzyko udaru mózgu oraz zawału można skutecznie ograniczać. Modyfikacja czynników ryzyka choroby nie tylko wpływa na obniżenie zapadalności, ale również na sam przebieg choroby. Profilaktyka pierwotna ma na celu obniżenie ryzyka u osób bez objawów choroby – polega głównie na wpływie na tzw. modyfikowalne czynniki ryzyka udaru (z badań wynika, że odpowiadają one za 90% ryzyka), wśród których możemy wyróżnić elementy stylu życia (np. brak aktywności fizycznej, zła dieta, palenie papierosów) oraz schorzenia takie jak nadciśnienie tętnicze, migotanie przedsionków – najczęściej występująca arytmia serca czy cukrzyca.